Сдружение ’’Хаячи’’ в обществено полезна дейност е вписано в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел при Шуменски окръжен съд с фирмено дело № 189 /04.03.2004 год. Сдружение „Хаячи” поддържа добро сътрудничество и реализира успешно инициативи с институции, граждански общества и доставчици на социални услуги.
Основните цели на сдружението са:
1.Създаване на условия за устойчиво социално икономическо развитие на Община Нови пазар и защита на общите интереси на своите членове.
2.Да развива и утвърждава духовните ценности, гражданското общество, здравеопазването, образованието, науката, културата, техниката, технологиите, физическата култура.
3.Да подпомага социално слабите, инвалидите.
да работи за социалната интеграция и личностната реализация.
4.Да защитава човешките права, в частност жените и децата, преживели насилие.
5.Да работи за популяризиране на района и привличане на български и чужди инвеститори.
6.Да защитава и опазва околната среда.
Сдружението има следния предмет на дейност:
организира и провежда семинари, конференции и други мероприятия по проблемите свързани с целите на сдружението;
създава и поддържа контакти с български организации с цел партньорство и обмяна на опит;
сътрудничи с местни и международни организации, имащи сходни цели и задачи;
събира и преработва информация свързана с възможни програми и проекти, в които членовете на организацията и организацията биха могли да участват, с цел подобряване на конкурентоспособността на младите хора на пазара на труда, чрез придобиване на практически опит; управление на програми за финансиране на младите хора;
организиране и провеждане на различни кампании, провеждане на информационни кампании, свързани със здравословния начин на живот и организиране на спортни състезания и събития.
- ИНФОРМАЦИЯ ЗА ОСЪЩЕСТВЕНИТЕ ДЕЙНОСТИ
За последната 2023 г сдружението работило предимно с рискови общности ,представители на които се консултират, се оказва техническа помощ при попълване на документи, придружават се и се посреднича пред различни институции. Специалисти на доброволни начала консултират потребителите по различни въпроси и проблеми мобилно. От Агенция по заетостта по програми и мерки по заетостта са получени средства за работни заплати на служителите, разходите за материали за работата на служителите се набавят от членския внос.
Като част от Местна активна група, по програма РОМАКТ за община Нови пазар, Каспичан и Каолиново чрез изграждане на сътрудничество със съществуващите институции за превенция и защита на децата, изпълнение на програми за превенции, защита и развитие на общността. Сдружението цели да спомогне за разрешаване на проблемите на ромската и неромската общности, свързани с ниското ниво на информативно включване с актуална насоченост, създаване на основа с приоритет начало и развиване на променливи в нагласите на останалите общности .Сдружението работи по Образователните дейности като стимулира чрез различни дейности реализация на младежите , продължаване на образованието.
Сдружението работи в тясно сътрудничество с Шуменския Университет, студентите от университета преминават практиката в Сдружението, като получават знания и опит в работата с маргинализирани общности, работата на терен.
Сдружение „Хаячи“ работи за възраждането на ромската култура/традиции, занаяти, музика, танци и др/ в квартала и общината като цяло. Провежда различни тематични прояви, организира образователни дейности, организира тематични кръжоци по интереси за деца, младежи и възрастни.
Сдружението работи в тясно партньорство с Община Нови пазар от дълги години. Сдружение „Хаячи“ пряко участва в разработването на стратегически документи в Община Нови пазар, Община Каолиново, Община Девня. Участва във всички дейности и начинания , касаещи представителите на ромската общност.
Сдружение „Хаячи“ се явява мост между институциите, НПО, бизнеса, религиозни лидери и други и общността. Сдружението е член на НМД, член на програмата „Интелект“, член на комисията за интеграция на малцинствени групи в две общини и в областта, работи по програма РОМАКТ, както и много други програми. Изключителната морална и финансова подкрепа, която Община Нови пазар и други общински администрации с които работи сдружението/Община Каолиново, Община Никола Козлево, Община Каспичан, Община Девня/, оказват голяма предпоставка за достигането на реални и ефективни резултати. Съществуващото единомислие, партньорство и разбиране от страна на общинските управи допринесе за изграждането, развитието и утвърждаването на авторитета на Сдружението сред общността. Общността разчита на сдружението и партньорството, което обуславя гордостта от дейностите.
От 01.08.2023г сдружение „Хаячи“ изпълнява възложените услуги от Община Нови пазар като външен доставчик КСУ ЦОП ХАЯЧИ с капацитет 40 места. КСУ ЦОП ХАЯЧИ работи на територията на девет общини , четири броя ДСП- ДСП Нови пазар за Общините Нови пазар и Каспичан, ДСП Каолиново, за Общините Каолиново и Никола Козлево, ДСП Девня, за Общините Девня и Белослав, ДСП Провадия за общините Ветрино, Провадия и Дългопол.
Бедността е най-големия проблем в рисковите общности. От това произтичат и рисковете-риск от отделяне на деца и настаняването им в институции, не посещаване на детски ясли и градини, поради невъзможност от заплащане на такси, ранно отпадане на деца от училище, ранни бракове, масова безработица, ниска квалификация и капсулиране на общностите-маргинализация. Когато едно семейство няма с какво да нахрани децата си, няма със какво да ги облече, няма ток ,вода, и елементарни битови условия, за него образованието не е ценност, не е ценност реализирането на децата, спецификата на живота им определя и тяхното светоусещане-живеене „ден за ден”, без планове, модел, който лесно и логично се предава и на децата. Затова и подкрепата, която им оказваме-подпомагане в първите месеци след раждането на детето, записване в детски ясли, градини, стимулиране в игровите процеси, развитие, забавления, научаването на новости, придобиването и на друга гледна точка, различна от тяхната, както и паралелна работа с родителите и бабите, и дядовците за промяна на нагласите, всичко това са все предпоставки за очакване на евентуална резултативност. Неглижирането към здравето на жените, към отглеждането на децата, към образованието-неща, които са основни при работата в общностите. Насочването на усилия в тези посоки, предполага и базовите стъпки и акценти на работа. Работа в общността-тоест, всичко това може да се случи само, когато услугата отиде при клиента, успее да го мотивира да се включи в различни дейности и програми, не можем да чакаме клиента сам да дойде при сегашните обстоятелствата, трябва да се работи директно в общността. Работата по превенция на рисковете е основно предимство на работата, да се работи преди проблема да се задълбочил.
Работата в общността в различни направления и аспекти, като полагане на основи за развиване на морални и духовни ценности, приобщаване на младежите в живота на общността и в регулиране на неговите устои, създаване на условия за стимулиране на положителните нагласи сред общността-многостранен процес, включващ в себе си проучвания, информация, анализ и избиране на оптимални алтернативи. Работата върху проблемите на ромската общност, чрез стимулиране на реалното участие на ромите, на равнище на обществени процеси. Съдействие за повишаване на ефективността на диалога между различни слоеве и подкрепа на целевата група на определен етап сама да се справя с проблемите си. Създадените възможности, предоставени от изпълнение различните дейности и програми с оптималното задоволяване потребностите на нуждаещите се от услуги лица, засилване на социалното включване и предлагането на труд, са свързани с постигането на ефективна и устойчива държавна и общинска политика за подкрепа на лицата от уязвимите групи. Възстановяване и укрепване на връзките между децата и техните семейства и подкрепа за справяне с конфликти и кризи в семейните отношения, с цел повишаване на родителския капацитет разширяване на местната система за подкрепа .Всичко това обособено в една интегрирана услуга в общността в дългосрочен план ще даде добри резултати . Подкрепата на семействата за намиране на правилната пътека и преодоляване на трудностите.
По различни инициативи и програми на сдружението се работи с мъже, жени, момичета, момчета, от тях деца, майки ,бащи, баби, дядовци.
Има изградена мрежа от доброволци от различни етнос, религия, те са част от мрежата и наши партньори. Привличаме ключови хора от семействата, чрез които прокарваме идеи за промяна на нагласите на общностите в които работи Сдружението.
Сдружението е член на НССЕИВ към Министерски съвет от няколко години.
Сдружението като член на НМД от няколко години и активен участник в обсъждане в мрежата на различни становища по законодателните промени в сферите касаещи семейството, образованието, здравеопазването, правосъдието и др, работи в посока на промяна , промяна за по-добро бъдеще за нашите деца.
Сдружението е член на Алианса за ранно детско развитие -сдружения на НПО, работещи за благото на децата от ранна възраст.
Сдружението е член на Гражданското обединение „Равни БГ“, което обединява над 30броя организации, занимаващи се със различни проблеми на обществото, но които ги обединяват идеите за подобряване на живота в нашата страна.
Членове сме на мрежа на НПО „С грижа от 0 до 3“ към ТСА. В мрежата членуват 11 НПО, които работят по пет застъпнически кампании: безплатни лекарства за всички деца от 0 до 3 годишна възраст, промяна в законодателството относно облекчен режим за получаване на лични документи, Здравни грижи за здравнонеосигурени бременни жени, разработване на програма за хранене на деца, бременни жени и др . Мрежата кандидатства със проекти , в които всички членове са включени.
Сдружението е член на Общинска Комисията за развитие и сътрудничество в Община Нови пазар, Каспичан, Девня от години.
Сдружението приема активно участие в разработването на общински и областни стратегии като: областен и Общински план за интеграция на малцинствените групи, Областна и общинска стратегия за детето, областна и общинска стратегия за развитие на социалните услуги и др.
През предходната 2023г. сдружението отдели не по малко време на проблемите като ранните женитби и изоставянето на деца по институции, така и за масовото използване на психотропни и наркотични вещества.
На 29.11.2023г се сключи договор със Български фонд на жените за проект ПР.101091529 BIRDS in BG, CER в рамките на програма „Мисия: възможна“ на БФЖ, с финансовата подкрепа на Български фонд за жените (БФЖ) и Европейския съюз (ЕС)съгласно Дог. № 23-PROP-000075 със Сдружение „Хаячи“с обществено полезна дейност Проекта със срок на реализация от 29.11.2023г до 28.11.2025г. Дейностите, заложени в проекта са: закупуване на офис техника, провеждане на различни срещи, консултации на жени и др.
През септември 2023г Сдружение „Хаячи“ като партньор ва Община Нови пазар стартира проекта Проект BG05SFPR002-2.003-0053-C01 „Бъдеще за децата в Община Нови пазар”, процедура BG05SFPR002-2.003 „Бъдеще за децата“, финансирана по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд плюс. Проекта със срок на реализация от 18.09.2023г до 31.10.2025г. Сдружение „Хаячи“ работи по информационни кампании, разработване на различни програми, касаещи имунизации на децата, здравни грижи за родителите и децата, ранните бракове, семейно планиране, подготовка за включване в образователната система, мерки за повишаване на здравна култура по отношение на превенция на болестите при децата и много други.
Сдружението работи в тясно сътрудничество със здравните медиатори, образователни медиатори, трудов медиатор – консултираме и работим по превенция на проблеми на общността.
Сдружението работи в партньорство с членове на НМД, Дирекции „Бюро по труда“ гр. Нови пазар и Каолиново, РЗИ гр. Шумен, областна администрация на област Шумен, Ромска фондация „Искра „ гр. Шумен, Сдружение „Дете и пространство „ гр. София, Клуб за нестопански дейности гр. Търговище, Фондация „С.Е.Г.А. гр. София, “Сдружение „Съучастие“ гр. Варна, сдружение „Интегро“ гр. Разград, сдружение „Здравни проблеми на малцинствата“ гр. София, сдружение „Българска Асоциация по семейно планиране“ гр. София, Тръст за социална алтернатива/ТСА/ ,Професионални гимназии от гр. Нови пазар, ОУ и СОУ , ЦНСТ Нови пазар, Център за личностно развитие „Хела“, Нови пазар детски градини от Община Нови пазар, общините Нови пазар, Каспичан, Каолиново, Девня, Провадия, Ветрино, Дългопол и други.
III. СЧЕТОВОДЕН БАЛАНС.
Направените разходи от сдружението извън проектите за 2023 г са:
- Разходи за банково обслужване – 350.00 лв.
- Стопански разходи /закупуване на венци за възлагане и др./ – 420лв
Председател на сдружението: …………………………
/ Мюзеям Али/
51 прегледа общо, 2 днес