Екипът на сдружение „Хаячи“ започва работа по мащабен проект в Мрежа „С грижа от 0 до 3 г.“ на ТСА (Тръст за социална алтернатива) обединяваща общо 11 организации от цялата страна, който ще се изпълнява 33 месеца.
Проект „Застъпничество и тестване на Методология за семейната раздяла“ се осъществява благодарение на подкрепата на Фонд „Мечтата на Таня“ и спомоществователството на „Швейцарска фондация за филантропия.“
„Специална инициатива в памет на Таня Ковачева, Фондът „Мечтите на Таня“ е създаден от Фондация „Оук“ и е под егидата на швейцарска фондация за филантропия. Фондът „Мечтите на Таня“ е ограничена във времето инициатива за отпускане на безвъзмездни средства. Мисията на ФМТ е да бъде катализатор на промяната, която е необходима, за да останат семействата в риск заедно и да бъдат в центъра на българската система за закрила на детето, на формирането на политики и на предоставянето на услуги. Визията на ФМТ е за българско общество, в което децата растат в семейства и имат необходимата подкрепа, за да се развиват.“
Основната цел на проекта е да се намали броят на ромските деца, изложени на риск от раздяла на семействата, като се застъпи за подобрен достъп и качество на интегрираната материална, здравна и социална подкрепа за младежи, бременни жени и семейства, живеещи в бедност.
Проектът цели да промени неща, които са пречка пред доброто отглеждане на деца от социално слаби семейства, а и не само. Настоящият проект е естествено продължение на дейности, започнати преди четири години, някои от които увенчани с успех. Такъв пример е промяната на Наредба 26 за неосигурените бременни жени, както и нормативната промяна, която осигурява възможност за издаване на адресна регистрация и лични документи на хора, които до този момент не са имали възможности да го сторят поради различни причини.
Понастоящем продължаваме работата към промяна на законодателството, така че всички деца до тригодишна възраст да получават абсолютно безплатно лечение, включително и безплатни лекарства. Изследвания показват и доказват, че развитието до 3-годишна възраст на децата е най-бързо и основополагащо.
Основна отговорност за нас е изготвянето на интегрирана методология за превенция на семейната раздяла и координационен механизъм за превенция на раздялата на семейството чрез системата на социалните услуги.
В Закона за социалните услуги и сега има услуга, чиято цел е превенцията на изоставянето на деца от биологичните им родители, превенция на неглижираното отглеждане на децата. Но към момента няма разработена Методология как точно да се случват тези неща успешно. Превантивната общностна работа заложена в ЗСУ, но до настояще време още не е остойностявана. Превенция на отделяне на децата от семействата в момента е част от общностната работа. Затова екип от няколко организации започват работа по формулирането на Методология за Превенция на отделяне на децата от семействата, разработване на финансов стандарт, застъпничество за признаване и прилагане на Методологията.
Идеята е методологията да се тества сред социално слаби семейства най-напред в Търговище и Нови пазар, а след това да се възприеме от най-високо държавно ниво – от Министерството на труда и социалната политика, Агенция за социално подпомагане и да се прилага във всички социални услуги, работещи за интегрирана подкрепа.
Като част от Методологията ще бъде приложим Координационен механизъм на дейността, който да обединява всички ангажирани структури имащи отношение към темата. Ще се посочат конкретните стъпки за семейна подкрепа, по начин чрез който да няма разделени деца от семействата им и да няма неглижирани деца.
Екипът на сдружение „Хаячи“ има дългогодишен опит в работата по превенция и неглижиране на децата от най-бедните общности. Организацията ни е позната в общността и е търсена от семействата при нужда.
1,633 прегледа общо, 36 днес